Kategorie na liście

Alarmy i monitoring

Alarmy i monitoring

Alarmy i monitoring: bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu

Z badania CBOS przeprowadzonego w 2018 roku wynika, że aż 93% Polaków uważa, że okolica, w której mieszkają, jest bezpieczna. To bardzo dobra informacja, na którą bez wątpienia wpływ ma popularyzacja systemów alarmowych i monitoringu. Oba rozwiązania już dawno przestały być traktowane w kategorii zbytku, a stały się wręcz standardowym elementem wyposażenia zarówno prywatnych domów i mieszkań, jak i obiektów firmowych i komercyjnych. W ofercie partnerów Elektrotarg.pl znajdziesz wszystkie akcesoria niezbędne do zbudowania instalacji alarmu i monitoringu. Bazujemy na rozwiązaniach czołowych producentów, charakteryzujących się niezawodnością i funkcjonalnością.

Nowoczesny alarm: wyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania

Nikogo nie trzeba przekonywać, że instalacja alarmowa stanowi podstawowy sposób na zabezpieczenie swojego dobytku przed włamaniem. Nie traktujemy jej w kategorii kosztu, ale inwestycji we własne bezpieczeństwo. Na przestrzeni ostatnich lat alarmy przeszły prawdziwą rewolucję. Dziś na rynku bez problemu są dostępne bardzo rozbudowane systemy oparte na wielofunkcyjnych centralach alarmowych i najróżniejszych rodzajach czujników.

Umożliwia to instalatorowi zaproponowanie klientowi takiego systemu alarmowego, który perfekcyjnie odpowiada na jego potrzeby i jest ściśle dopasowany do specyfiki budynku. Wystarczy tutaj wspomnieć o bardzo szerokim wyborze czujników stosowanych w instalacji alarmowej. Do dyspozycji mamy:

  • Pasywne czujniki podczerwieni – wciąż bardzo popularne, wykrywające zmiany promieniowania cieplnego spowodowane strumieniem chłodnego lub ciepłego powietrza.
  • Czujniki magnetyczne – składające się z magnesu i kontaktronu, tworzące obwód elektromagnetyczny, którego przerwanie powoduje wzbudzenie centrali alarmowej (czujniki te najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczania otworów okiennych i drzwiowych).
  • Czujniki mikrofalowe - jest to bardzo zaawansowany rodzaj czujników, które składają się z nadajnika (emitującego fale elektromagnetyczne) oraz odbiornika. Wzbudzenie systemu następuje w momencie przekroczenia zaprogramowanej częstotliwości fali. Jest to rozwiązanie niezwykle precyzyjne, ale jednocześnie wymagające szczególnie fachowego montażu i konfiguracji.
  • Czujniki dualne – często nazywa się je czujnikami zespolonymi. W ich skład wchodzą dwa detektory (najczęściej czujnik PIR oraz czujnik mikrofalowy), co znacząco zwiększa skuteczność systemu oraz minimalizuje ryzyko fałszywych alarmów.

Do tego dochodzi cała gama czujników, które mogą zostać podłączone do instalacji alarmowej w celu zabezpieczenie obiektu i jego mieszkańców czy użytkowników przed skutkami pożaru, ulatniania się czadu czy wycieku gazu.

Oczywiście czujniki to tylko jeden z elementów kompletnego systemu alarmowego. Jego serce stanowi centrala, która w dzisiejszych czasach musi umożliwiać zaprogramowanie alarmu ściśle według oczekiwań użytkownika. Standardem są więc powiadomienia SMS, możliwość zdalnego aktywowania i dezaktywowania alarmu, a nawet włączenie go do instalacji inteligentnego domu i np. połączenie ze sterownikami rolet czy automatyką drzwi i bramy garażowej.

Wybierając system alarmowy w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę faktyczne potrzeby inwestora oraz budżet, jakim dysponuje. Niezależnie od tego należy decydować się na kompletne systemy jednego producenta lub – w przypadku rozbudowy czy modernizacji alarmu – poszczególne podzespoły wyłącznie renomowanych, uznanych na rynku instalacyjnym firm. Partnerzy Elektrotarg.pl oferują rozwiązania takich marek, jak Orno czy Satel.

Monitoring: nie tylko do firmy

W przeciwieństwie do alarmów, systemy monitoringu wizyjnego nie są jeszcze tak popularne w budynkach mieszkalnych. Wynika to głównie z nieco wyższej ceny kompletnej instalacji. Znów jednak warto podkreślić, że mówimy tutaj o inwestycji we własne bezpieczeństwo. Monitorowane obiekty, w tym domy i mieszkania, dużo rzadziej znajdują się na celowniku włamywaczy, a sama informacja o tym, że w budynku zainstalowano monitoring, działa prewencyjnie.

Każda instalacja monitoringu składa się ze stałych elementów, czyli przede wszystkim rejestratora, okablowania (poza instalacjami bezprzewodowymi) oraz kamer, które dobieramy w zależności od rodzaju budynku, budżetu, jakim dysponuje inwestor oraz oczekiwanej skuteczności systemu. Tutaj możemy wybierać spośród kamer tubowych, kopułkowych, panoramicznych, 360°, obrotowych, ukrytych, IP, HD-CVI, HD-TVI, AHD czy wciąż popularnych analogowych.

Wszelkie akcesoria potrzebne do zbudowania instalacji monitoringu są oczywiście dostępne w ofertach partnerów Elektrotarg.pl.