Filtry

Aparatura pomiarowa

Aparatura pomiarowa
Filtry
cena

 – 

  • 101
  • 102
Producenci

Aparatura pomiarowa: dla lepszej kontroli parametrów pracy instalacji elektrycznej

Każda instalacja elektryczna wymaga stałego nadzoru ze strony aparatury kontrolno-pomiarowej. Celem jest między innymi odczytywanie zużycia energii oraz napięcia w sieci elektrycznej, co pozwala nie tylko określić koszty eksploatacji poszczególnych urządzeń, ale także wykryć potencjalne źródła awarii. W tej kategorii produktów znajdziesz bardzo szeroki wybór elementów wchodzących w skład aparatury pomiarowej – w tym przenośnych. Sprawdź wszystkie propozycje przygotowane przez partnerów Elektrotarg.pl.

Liczniki elektryczne i wskaźniki zużycia energii

Są to podstawowe produkty zaliczane do kategorii aparatury pomiarowej. Współczesne liczniki elektryczne i watomierze są standardowo wyposażone w wyświetlacze LED, co bardzo ułatwia kontrolowanie zużycia energii. Najczęściej taką aparaturę montuje się bezpośrednio na szynie TH35, co ma tę zaletę, że poszczególne podzespoły zajmują o wiele mniej miejsca w rozdzielnicy, a to z kolei ułatwia jej estetyczne i funkcjonalne uzbrojenie.

Liczniki zużycia energii dostępne u naszych partnerów oferują nie tylko doskonałą precyzję pomiaru, ale także wysoki stopień funkcjonalności. Wystarczy tutaj wspomnieć chociażby o licznikach wyposażonych w funkcję zdalnego odczytu za pośrednictwem fal radiowych (bardzo komfortowe rozwiązanie chociażby dla wspólnot mieszkaniowych czy osiedli domów jednorodzinnych ze wspólnym zarządcą) czy też liczniki z możliwością blokowania przepływu prądu (skuteczny „bat” na osoby zalegające z płatnościami za energię).

Swego rodzaju ciekawostką są również liczniki działające na doładowywaną kartę – stosuje się je głównie w lokalach socjalnych, ale coraz częściej także w wynajmowanych biurach (umożliwiają bardzo dokładne kontrolowanie kosztów energii).

W ofertach producentów aparatury pomiarowej znajdują się zarówno liczniki jednofazowe, jak i trójfazowe. Wybierając konkretny model należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, czy został on certyfikowany, co pozwoli wykorzystać go w charakterze licznika głównego. W tym miejscu warto również wspomnieć o licznikach impulsów oraz o licznikach roboczo- i motogodzin, stosowanych w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.

Wskaźniki napięcia zwyczajowo instaluje się, jako podliczniki umożliwiające bieżące kontrolowanie zużycia energii (podawane w kilowatogodzinach). Jeśli natomiast zależy nam na pomiarze energii półpośredniej, to konieczne będzie zastosowanie przekładników prądowych – w hurtowniach naszych partnerów dostępne są wersje szynowe, przewodowe oraz końcówkowe. Przekładniki prądowe zawsze dobieramy do instalacji pod kątem liczonej mocy.

Przenośna aparatura pomiarowa

Poza rozwiązaniami montowanymi w rozdzielnicach i skrzynkach elektrycznych, warto także wspomnieć o przenośnej aparaturze pomiarowej. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z akcesoriami podręcznymi, które instalator czy serwisant może zabierać na miejsce realizacji inwestycji. Pozwalają one na dokonywanie pomiarów szeregu wielkości elektrycznych, jak również parametrów środowiskowych, w jakich pracuje dana instalacja.

Do kategorii przenośnej aparatury pomiarowej zaliczamy różnego rodzaju mierniki stosowane w branży energetycznej oraz elektroinstalacyjnej. Pozwalają one m.in. analizować jakość energii w sieci czy – w bardziej zaawansowanych urządzeniach – wykonywać pomiary rezystencji izolacji i uziemienia czy kontrolować impedancję pętli zwarcia.

Do najpopularniejszych urządzeń zaliczanych do przenośnej aparatury pomiarowej należą z pewnością multimetry, które pozwalają mierzyć napięcie, rezystencję, prąd, polaryzację, częstotliwości oraz inne wielkości elektryczne. Wybierając multimetr czy jakikolwiek inny miernik warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada on zabezpieczenie przed błędami obsługowymi oraz funkcję samoczynnej zmiany zakresu pomiarowego.

Pełną ofertę aparatury pomiarowej renomowanych producentów znajdziesz w hurtowniach partnerskich Elektrotarg.pl.