Filtry

Automatyka domowa

Automatyka domowa: wygoda i oszczędność

Automatyka domowa stanowi bardzo ciekawy i, co najważniejsze, skuteczny sposób na znaczne podniesienie komfortu codziennego życia. Technologie zaliczane do kategorii smart home cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów, dlatego w swojej ofercie powinien mieć je każdy instalator. Zaprojektowanie instalacji elektrycznej z myślą o zastosowaniu w niej elementów automatyki domowej gwarantuje rozwiązanie wielu prozaicznych problemów, z jakimi zmagają się właściciele domów i mieszkań, a także obniżenie kosztów eksploatacji budynku i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Rozwiązania z zakresu automatyki domowej są dostępne w hurtowniach partnerskich Elektrotarg.pl.

Co wchodzi w skład automatyki domowej?

Automatyka domowa to wyjątkowo obszerna kategoria produktów, ponieważ zaliczamy do niej wszelkie akcesoria i podzespoły, które umożliwiają zintegrowanie ze sobą urządzeń elektrycznych pracujących w budynku oraz ich zgrupowanie w ramach jednego systemu. Mamy tutaj na myśli chociażby:

  • Czujniki ruchu
  • Regulatory temperatury
  • Sterowniki PLC MAX
  • Sterowniki rolet
  • Systemy sterowania radiowego RS
  • Zdalne sterowanie GSM
  • Sterowniki programowalne FLC
  • Systemy zdalnego odczytu i rejestracji Meternet

Partnerzy Elektrotarg.pl oferują również elementy systemów automatyki domowej do budowy instalacji smart home renomowanej marki F&Home, w tym F&Home RADIO.

W jakim celu stosuje się automatykę domową? Przykłady zastosowań

Najważniejszą korzyścią wynikającą z zastosowania automatyki domowej jest znaczne zwiększenie funkcjonalności budynku. Elementy aparatury umożliwiają wygodne sterowanie wszelkimi urządzeniami domowymi podłączonymi do instalacji elektrycznej oraz Internetu (to drugie nie zawsze jest konieczne). Dzięki temu zyskujemy możliwość kontrolowania pracy poszczególnych elementów wyposażenia mieszkania czy domu z poziomu jednego urządzenia, najczęściej centralnego panelu sterowniczego lub po prostu urządzenia mobilnego – jak smartfon czy tablet.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania automatyki domowej, to zwyczajowo wykorzystuje się ją do sterowania pracą instalacji elektrycznej, alarmowej i/lub monitoringu oraz wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Automatyzujemy funkcjonowanie wszystkich tych elementów, aby zminimalizować wysiłek po stronie człowieka. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o wygodę i zdjęcie sobie z barków dodatkowych obowiązków domowych, jak również ścisłe podporządkowanie poszczególnych urządzeń własnemu rytmowi życia.

Standardowym przykładem praktycznego zastosowania automatyki domowej jest zintegrowanie oświetlenia w budynku mieszkalnym. Użytkownik może sterować wszystkimi punktami świetlnymi przy pomocy czy to jednego włącznika, czy panelu dotykowego, czy wreszcie własnego smartfonu. Nie musi więc włączać i wyłączać poszczególnych opraw i lamp, oszczędzając tym samym czas i energię.

Innym przykładem może być zintegrowanie systemu alarmowego z instalacją grzewczą. Można sobie łatwo wyobrazić sytuację, w której centrala alarmowa po np. 2 dniach nierozbrajania uznaje, że domownicy wyjechali na urlop i wysyła sygnał do sterownika kotła czy pompy ciepła, co skutkuje obniżeniem temperatury (i przekłada się na realne oszczędności).

Automatyka domowa znacząco zwiększa bezpieczeństwo domowników i ich dobytku. Zintegrowanie centrali alarmowej ze sterownikami rolet, siłownikami w drzwiach oraz automatem bramowym pozwala zabezpieczyć dom przed nieuprawnionym dostępem w sposób zdalny, z poziomu telefonu. Jest to niezwykle wygodne, zwłaszcza z punktu widzenia osób zapominalskich.

Wszystko to prowadzi do prostego wniosku: automatyka domowa stanowi wielkie wsparcie dla człowieka i pozwala mu wejść na jeszcze wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, a przy tym odczuć niebagatelne oszczędności. Stąd, jako instalator, powinieneś proponować swoim klientom zastosowanie tego typu rozwiązań w ich domach, mieszkaniach czy firmach.

Wszystkie elementy automatyki domowej potrzebne do zbudowania instalacji smart home znajdziesz oczywiście w ofertach partnerów Elektrotarg.pl.