Obudowy elektryczne: estetyczne zwieńczenie instalacji
Obudowy elektryczne to taki element instalacji, który nie ma bezpośredniego wpływu na jej funkcjonowanie, za to pośrednio odpowiada za jej trwałość i niezawodność. Najważniejszym zadaniem obudowy elektrycznej jest ochrona znajdujących się w niej elementów instalacji, jak chociażby bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe, licznik czy poszczególne bloki rozdzielcze. W Elektrotarg.pl znajdziesz i zamówisz szafki elektryczne renomowanych producentów, w bardzo atrakcyjnych cenach gwarantowanych przez naszych Partnerów.
Jaką obudowę elektryczną wybrać?
To zasadnicze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Umiejscowienie obudowy elektrycznej ma kluczowe znaczenie, ponieważ będzie to miało wpływ chociażby na estetykę montażu oraz możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań – między innymi rozdzielnicy elektrycznej z odpowiednią liczbą bloków.
Podstawą jest ustalenie, czy obudowa ma się znajdować wewnątrz czy może na zewnątrz budynku. W tym drugim przypadku oczywiście niezbędny będzie zakup hermetycznej obudowy elektrycznej, która chroni umieszczone w niej elementy instalacji przed działaniem wilgoci, w tym wody opadowej.
Wybierając obudowę elektryczną należy upewnić się, ile modułów ma się w niej docelowo znaleźć – dostępne są m.in. obudowy 2-modułowe czy 4-modułowe. Warto także sprawdzić, czy obudowa jest już wstępnie przygotowana do wprowadzenia elementów instalacji, czyli czy posiada kanały instalacyjne, osłabione otwory o odpowiedniej średnicy, prostokątne otwory do kabli teleinformatycznych i multimedialnych, dodatkowe otwory montażowe umożliwiające instalację na istniejących puszkach podtynkowych, wzmocnione, metalowe uchwyty montażowe, przegrodę separacyjną czy też system niezależnych uchwytów osprzętowych – oczywiście wszystko w zależności od rodzaju obudowy i potrzeb montera.
Kolejną kwestią jest zdecydowanie, czy lepszym wyborem będzie obudowa elektryczna natynkowa czy może podtynkowa. Jak nietrudno się domyślić, tę pierwszą montujemy na ścianie, w tym na warstwie ocieplenia. Cierpi na tym estetyka, ale sam montaż jest znacznie łatwiejszy i mniej czasochłonny.
Obudowy elektryczne podtynkowe są zalecane wszędzie tam, gdzie priorytetem jest estetyczne zwieńczenie instalacji. Dzięki możliwości zlicowania skrzynki z tynkiem czy ociepleniem obudowa nie rzuca się w oczy i nie zabiera cennego miejsca.
Obudowę elektryczną dobiera się również, a może przede wszystkim, pod kątem tego, co zamierzamy w niej umieścić. Może to być zarówno aparatura rozdzielcza, jak i elementy automatyki bramowej i przemysłowej, podzespoły systemu IT, rozdzielnice do dystrybucji energii elektrycznej, liczniki etc. Determinuje to wybór obudowy elektrycznej w odpowiednim rozmiarze.
Dodatkowo zwracamy uwagę na materiał, z jakiego została wykonana obudowa elektryczna. Modele z tworzywa sztucznego są lżejsze i bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne, jednak obudowy z blachy ocynkowanej zapewniają skuteczniejszą ochronę podzespołów umieszczonych w środku.
Funkcja ochronna
Obudowy elektryczne nie tylko zabezpieczają umieszczone w niej elementy instalacji, ale także chronią ludzi przed ryzykiem porażenia. Jeśli wiadomo, że osoby nieuprawnione mogą mieć dostęp do np. rozdzielnicy, rozsądnie będzie zainwestować w obudowę z drzwiczkami zamykanymi na klucz. Gwarantuje to, że na przykład dzieci nie będą – pisząc potocznie – grzebać przy instalacji, co mogłoby się skończyć wypadkiem, a w najlepszym razie uszkodzeniem któregoś z elementów.
Ponadto zwracamy uwagę, że obudowy elektryczne różnią się między sobą kilkoma zasadniczymi cechami, jak chociażby stopień ochrony IP, klasa izolacji, wielkość, dopuszczalna liczba modułów, ale też kolor czy kształt.
Bardzo szeroki wybór obudów elektrycznych znajdziesz w Elektrotarg.pl. Zapoznaj się z całą ofertą naszych Partnerów i zamów odpowiedni produkt wygodnie online z odbiorem osobistym lub dostawą pod same drzwi.