Filtry
Kategorie na liście

Ochrona odgromowa

Ochrona odgromowa
Filtry
cena

 – 

  • 12
  • 13
Producenci

Ochrona odgromowa: kwestia zdrowego rozsądku

Czy warto instalować piorunochron? Z takim pytaniem spotkał się chyba każdy instalator. Odpowiedź na nie zawsze brzmi tak samo: to zależy od konkretnej sytuacji. Część budynków musi być obowiązkowo wyposażona w instalację ochrony odgromowej. Inwestorzy, którzy mają wybór, powinni natomiast w pierwszej kolejności przeanalizować koszt strat spowodowanych gwałtownym przepięciem w instalacji elektrycznej, co jest bardzo prawdopodobne w czasie burzy i silnych wyładowań atmosferycznych (zdarzających się w Polsce regularnie, nie tylko latem). Jeśli szukasz komponentów do wykonania instalacji odgromowej i przepięciowej, to znajdziesz je w hurtowniach współpracujących z Elektrotarg.pl. Sprawdź wszystkie oferty i skompletuj profesjonalny, niezawodny zestaw gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa.

Co składa się na ochronę odgromową budynku?

Są to wszelkie elementy, które wykorzystujemy do budowy instalacji odgromowej i przepięciowej, w tym ograniczniki przepięć. Celem zastosowania takiej instalacji jest oczywiście wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie ryzyka uszkodzenia mienia wskutek skoku napięcia spowodowanego silnym wyładowaniem atmosferycznym.

Ochrona odgromowa to kategoria produktów, na którą składają się między innymi uziomy, bednarka, drut odgromowy, uchwyty i złącza, wspomniane ograniczniki przepięć, skrzynki probiercze czy iglice ścienno-kominowe.

Jednymi z najważniejszych elementów ochrony odgromowej są bednarka ocynkowana i drut odgromowy. Stosuje się je na zewnątrz budynku, wcześniej oczywiście dobierając odpowiednie akcesoria pod kątem specyfiki obiektu. Przypomnijmy, że bednarka ocynkowana jest stalową taśmą o obniżonej zawartości krzemu. Podobną funkcję pełni drut odgromowy, przy czym ma on cieńszy przekrój. Drut również jest ocynkowany i ma obniżoną zawartość krzemu – cynkuje się go w sposób ciągły w roztopionej kąpieli cynkowej, a następnie zwija na nawijak.

Bednarkę i drut odgromowy trzeba jakoś zamocować do konstrukcji budynku. W tym celu stosuje się specjalne uchwyty i złącza, dzięki którym elementy instalacji są stabilnie osadzone na dachu, ścianie czy podłożu (fundamencie).

U partnerów Elektrotarg.pl zamówisz także uziomy, czyli elementy łączące bednarkę oraz drut odgromowy z podłożem, co umożliwia skuteczne odprowadzenie ładunku elektrycznego do gruntu i tym samym zabezpieczenie budynku przed fatalnymi konsekwencjami wyładowania elektrycznego.

Warto wiedzieć

W momencie uderzenia pioruna w budynek wytwarza się napięcie na poziomie nawet kilkuset milionów woltów, natomiast natężenie sięga 250,000 amperów. Żadna instalacja elektryczna nie jest w stanie tego wytrzymać. Skutkiem takiego uderzenia zwykle jest również pożar.

Wewnętrzne elementy ochrony odgromowej

Aby zapewnić sobie lub inwestorowi maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych, ale też gwałtownymi skokami napięcia w sieci, należy zastosować wewnętrzne elementy instalacji ochronnej. Są to przede wszystkim ograniczniki przepięć. Dzięki nim minimalizujemy ryzyko uszkodzenia urządzeń podłączonych do instalacji elektrycznej, co teoretycznie pozwala zrezygnować z odłączania ich od sieci w czasie burzy (w praktyce zaleca się to robić, ewentualnie stosować dodatkowe listwy antyprzepięciowe wysokiej klasy).

Po skompletowaniu i zamontowaniu całego systemu ochrony odgromowej możemy już mówić o tym, że budynek i znajdujące się w nim mienie są dobrze zabezpieczone przed skutkami skoków napięcia w sieci energetycznej, jak również gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Ma to ogromne znaczenie również z punktu widzenia ochrony życia, bo łatwo można sobie wyobrazić, jak groźny dla użytkowników budynku byłby pożar wywołany uderzeniem pioruna.

Wszystkie komponenty składające się na instalację odgromową budynków mieszkalnych, firmowych i przemysłowych są dostępne w stałej ofercie hurtowni partnerskich Elektrotarg.pl. Zapraszamy do zakupów z odbiorem osobistym lub wysyłką pod wskazany adres.