Filtry

Stateczniki i zapłonniki

Filtry
Producenci

Stateczniki i zapłonniki: znajdź potrzebny osprzęt elektroinstalacyjny w doskonałej cenie

Stateczni i zapłonniki to osprzęt elektroinstalacyjny, o którego istnieniu wiedzą wyłącznie fachowcy zajmujący się szeroko pojętą elektryką. Przeciętnemu użytkownikowi instalacji obie nazwy niewiele mówią. Tymczasem zarówno stateczniki, jak i zapłonniki, pełnią bardzo istotną funkcję, ponieważ umożliwiają działanie lamp wyładowczych i świetlówek, wciąż standardowo stosowanych chociażby w obiektach biurowych czy przemysłowych. Szeroki wybór stateczników i zapłonników markowych producentów do gniazdek znajdziesz w ofertach hurtowni współpracujących z Elektrotarg.pl.

Stateczniki: czy mogą pełnić funkcję zapłonnika?

W ramach krótkiego przypomnienia i usystematyzowania wiedzy: stateczniki to urządzenia elektryczne, które mają za zadanie ograniczenie natężenia prądu płynącego przez lampę wyładowczą. Najczęściej stosuje się stateczniki w formie indukcyjnego dławika zapobiegającego gwałtownym zmianom natężenia prądu oraz ograniczającego prąd przemienny – oczywiście bez straty mocy.

Spotyka się jednak również stateczniki w formie układu elektronicznego i jest to specyficzny przypadek, w którym statecznik może jednocześnie pełnić funkcję zapłonnika, czyli inicjować cykl zapłonu w układzie oraz go rozłączając.

Na rynku są także dostępne lampy wyładowcze wyposażone we wbudowany układ stabilizacyjno-zapłonowy, który składa się ze statecznika i zapłonnika. Takie rozwiązanie stosują producenci świetlówek kompaktowych. Jeśli jednak lampa nie jest fabrycznie wyposażona w statecznik, wówczas konieczne będzie jego dobranie we własnym zakresie.

Dobór statecznika jest uwarunkowany przede wszystkim konkretnym modelem świetlówki lub dowolnej lampy wyładowczej. Najważniejszy jest rozmiar i typ źródła światła. Najczęściej spotyka się świetlówki T8 i T5, ale zwracamy uwagę na to, że mogą one występować w różnych średnicach, co także trzeba wziąć pod uwagę na etapie wyboru statecznika. Do tego dochodzi ogromne zróżnicowanie mocy świetlówek – modele T8 osiągają moc do 58W, natomiast T5 do 80W.

Zapłonniki: kiedy należy je stosować?

Zapłonniki stosujemy w tych lampach wyładowczych i świetlówkach, które wymagają wstępnego podgrzania żarnika. Służy on do załączania opraw oświetleniowych z tradycyjnymi świetlówkami, pełniąc rolę startera w układzie stabilizacyjno-zapłonowym. Takie oprawy są najczęściej spotykane w pomieszczeniach biurowych, sklepach, magazynach wielkopowierzchniowych oraz halach produkcyjnych.

Zapłonnik zawsze dobieramy pod kątem mocy źródła światła oraz jego rodzaju. Mamy więc stateczniki do świetlówek, wysokoprężnych lamp sodowych, układów elektronicznych, lamp metahalogenkowych i rtęciowych, niskoprężnych lamp sodowych oraz świetlówek kompaktowych.

Wszystkie potrzebne Ci złączki, stateczniki i zapłonniki są dostępne w ofertach Partnerów Elektrotarg.pl. Oferujemy produkty wyłącznie sprawdzonych producentów, gwarantujące wysoki poziom niezawodności i trwałości.