Oświetlenie awaryjne: kwestia bezpieczeństwa
Oświetlenie awaryjne to specjalna kategoria produktów oświetleniowych, które stosuje się w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa osobom przebywającym w konkretnym budynku. Zgodnie z nazwą takie oświetlenie ma zostać aktywowane w momencie wystąpienia jakiegoś zagrożenia i informować osoby znajdujące się w strefie potencjalnego niebezpieczeństwa m.in. o drogach ewakuacji czy lokalizacji gaśnic. Ponadto oświetlenie awaryjne musi zadziałać w przypadku wystąpienia przerwy w działaniu zasilania głównego, umożliwiając ludziom bezpieczną ewakuację.
Co o oświetleniu awaryjnym mówią przepisy?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy budynek użyteczności publicznej musi zostać wyposażony w oświetlenie awaryjne, jeśli tylko z analizy BHP wynika, iż wystąpienie przerwy w zasilaniu może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia. Z tego też powodu oświetlenie awaryjne stosuje się między innymi w szkołach, przedszkolach, żłobkach, ale też wielu urzędach czy w hotelach.
Ważne jest przy tym, aby kompletując elementy oświetlenia awaryjnego zwracać baczną uwagę na to, czy spełniają one normę PN-EN oraz czy są atestowane. Tylko wówczas można mieć pewność, że oświetlenie spełni swoją rolę w newralgicznym momencie.
Jakie oświetlenie awaryjne wybrać?
Nie możemy zapominać o tym, że oświetlenie awaryjne ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku, a w niektórych sytuacjach może także pozwolić na kontynuowanie pracy w razie wystąpienia dłuższej przerwy w dostawie energii elektrycznej czy w przypadku awarii głównego zasilania. Z tego też powodu na elementach oświetlenia awaryjnego nie należy oszczędzać. Liczy się bardzo wysoka jakość wykonania, gwarantowana przez renomowanych producentów. Tylko takie produkty znajdują się w ofercie współpracujących z nami hurtowni.
Oświetlenie awaryjne zawsze należy dobierać zgodnie z zaleceniami projektanta instalacji elektrycznej w budynku. Dotyczy to także opraw awaryjnych i ewakuacyjnych. Te dostępne u naszych Partnerów prezentują różną stylistykę, funkcjonalność i klasę szczelności, dzięki czemu można je bez problemu dobrać do poszczególnych pomieszczeń, w zależności od ich charakteru – w tym w strefach występowania podwyższonej wilgotności czy zapylenia (wówczas zaleca się zastosowanie opraw o stopniu ochrony IP65).
Aktualnie standardem jest już stosowanie opraw oświetlenia awaryjnego wykonanych w technologii LED, których zaletą jest zarówno nieprzeciętna trwałość, jak również niskie zużycie energii. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych elementów oświetlenia, które muszą być włączone przez cały czas.
Wybierając oprawy oświetlenia awaryjnego należy również zwrócić uwagę na sposób montażu – dostępne są zarówno oprawy natynkowe do zamontowania na suficie, jak i na ścianie oraz oprawy podtynkowe. Szczególną grupę produktów z kategorii oświetlenia awaryjnego stanowią oprawy LED montowane w suficie lub tuż nad poziomem podłogi, które umożliwiają bezpieczną ewakuację z budynku doświetlając ciągi komunikacyjne.
Nie zapominamy również o licznych akcesoriach do oświetlenia awaryjnego, jak moduły awaryjne, których zadaniem jest podtrzymanie zasilania źródeł światła w razie wystąpienia awarii – magazynują one prąd w akumulatorach, dzięki czemu są gotowe do pracy w dowolnym momencie.
W ofercie Partnerów Elektrotarg.pl znajdziesz bardzo szeroki wybór oświetlenia awaryjnego, w tym opraw, modułów i tablic ostrzegawczych.