Transformatory

Brak produktów w tej sekcji

Transformatory: prosty sposób na podłączenie LED-ów do instalacji elektrycznej

Popularyzacja technologii LED wymusiła na producentach opracowanie szerokiej gamy akcesoriów umożliwiających zastosowanie np. opraw czy taśm LED w tradycyjnych instalacjach wysokonapięciowych. Jednym z takich akcesoriów są transformatory, które w większości przypadków okazują się być niezbędne do tego, aby zapewnić sprawne i bezpieczne działanie instalacji z wykorzystaniem LED-ów, ale też wszelkich innych elementów oświetleniowych wymagających zasilania niskonapięciowego. Stosuje się je także w tablicach i szafach rozdzielczych oraz w szerokiej gamie urządzeń elektrycznych. Transformatory czołowych producentów, gwarantujące bezawaryjną pracę przez lata, są dostępne w ofercie Partnerów Elektrotarg.pl.

Czym są transformatory?

Transformatory są urządzeniami, których zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego (AC) drogą indukcji do innego obwodu, ale bez zmiany częstotliwości. Celem jest natomiast zamiana napięcia na takie, jakie obsługuje dany obwód – na przykład oprawa LED, taśma LED, oprawa halogenowa czy dowolne urządzenie elektroniczne.

Każdy transformator składa się ze stalowego rdzenia oraz uzwojeń (aluminiowych lub miedzianych), które potocznie określa się mianem cewek. Rdzeń pełni funkcję obwodu magnetycznego i przewodzi strumień magnetyczny.

Uzwojenia w transformatorze dzielimy na pierwotne i wtórne – są one od siebie odseparowane galwanicznie, dzięki czemu nie występuje między nimi połączenie elektryczne, co pozwala przekazywać energię poprzez pole magnetyczne. Zadaniem uzwojenia pierwotnego jest pobieranie energii ze źródła (czyli najczęściej z sieci), po czym uzwojenie wtórne przekazuje je do odbiornika.

Po co stosuje się transformatory?

Transformatory stosujemy zawsze wtedy, gdy konieczne jest dopasowanie parametrów zasilania do parametrów odbiornika, czyli docelowego urządzenia elektrycznego. Jeśli prąd zmienny pochodzący ze źródła ma napięcie 230V, a odbiornik jest w stanie obsłużyć napięcie np. 12V, to bez transformatora doszłoby do natychmiastowego uszkodzenia urządzenia.

Transformatory pełnią również funkcję ochronną – dotyczy to transformatorów jednofazowych (nieprzypadkowo nazywanych jednofazowymi), które dzięki obniżaniu napięcia zmniejszają lub wręcz wykluczają ryzyko porażenia prądem w wyniku np. przypadkowego dotknięcia niezaizolowanego elementu urządzenia elektrycznego. Z tego też powodu stosowanie transformatorów jest co najmniej wskazane w przypadku instalacji oświetleniowych w łazienkach i innych pomieszczeniach „mokrych”.

Nasi Partnerzy oferują transformatory wszelkiego typu, znajdujące zastosowanie w każdej instalacji elektrycznej, służące do zasilania dowolnych urządzeń, w tym transformatory elektryczne, energetyczne, separacyjne czy toroidalne. Różnią się one takimi parametrami, jak częstotliwość znamionowa, napięcie znamionowe i wtórne (transformatory 12V i 24V), moc czy sposób montażu (np. transformatory montowane na szynie TS).