Filtry

Gniazda

Filtry
Producenci

Gniazda do źródeł światła: pełen wybór w jednym miejscu

Gniazda do źródeł światła, w tym będące elementami opraw oświetleniowych, to jedne z podstawowych akcesoriów, jakie należy kupić z myślą o wykonaniu instalacji oświetlenia w budynku. Często jest też tak, że dopiero po dłuższym czasie użytkowania konkretnej oprawy dochodzimy do wniosku, że lepiej będzie wymienić w niej gniazdo na inne, chociażby z uwagi na większą dostępność żarówek w niższej cenie. Szeroką ofertę gniazd do źródeł światła znajdziesz w hurtowniach współpracujących z Elektrotarg.pl.

Najpopularniejsze gniazda stosowane w oprawach oświetleniowych

Gniazda różnią się między sobą sposobem mocowania źródła światła – najczęściej żarówki, ale też świetlówki. Takich mocowań jest kilkadziesiąt, jednak skupmy się na tych, które najczęściej stosuje się w instalacjach oświetleniowych w naszym kraju.

Generalny podział gniazd stosowanych w oprawach oświetleniowych wygląda następująco: oprawy śrubowe (np. E14, E27), bagnetowe (np. GU10, B22) oraz wtykowe (np. G5, G13). Gniazda rozróżniamy również ze względu na stosowane nich źródła światła.

W lampach żarowych i zamiennikach LED standardowo wykorzystuje się mocowania E10, E14, E27, E40, B22d, S14s, S14d, S19 oraz S15s.

Jeśli chodzi o gniazda żarówek halogenowych i zamienników LED, to tutaj wyróżniamy mocowania BA15d, R7s, Fa4, G4, GY6,35, GU4, GU5,3, G53, G9, GU10 oraz GZ10.

Gniazda lamp wyładowczych to E27, E40, BY22d, G22, RX7s, Fc2, K12s-36, G8,5 oraz G12.

Jak widać rodzaj mocowania jest ściśle związany z tym, jakie źródło światła można w nim zastosować. Zdarza się, że producenci opraw oświetleniowych proponują dość nietypowy, rzadko spotykany sposób mocowania, co później nastręcza użytkownikowi problemów – musi on np. długo szukać żarówki z odpowiednim mocowaniem czy też solidnie za nią przepłacać.

Dlatego coraz częściej profesjonalni elektrycy otrzymują zlecenia polegające na wymianie gniazd w oprawach oświetleniowych na takie, które są zdecydowanie popularniejsze, ale też łatwiejsze w obsłudze. Przykładowo: dużo prościej jest wymienić żarówkę z trzonkiem E27 niż np. halogen z mocowaniem GU10, zwłaszcza wtedy, gdy oprawa jest bardzo głęboka, a żarówka niska.

W ofercie hurtowni partnerskich Elektrotarg.pl znajdziesz najróżniejsze gniazda, w tym te nietypowe i rzadko spotykane. Pozwolą Ci one np. zmodernizować instalację oświetleniową czy po prostu wymienić uszkodzone elementy opraw. Oferujemy produkty wyłącznie markowych producentów, charakteryzujące się bardzo dobrą jakością wykonania oraz łatwością montażu.